تصویرساز: دام مکنزی.

تاریخ الزویر
آیا صنعت انتشار مقالات علمی به ضرر علم است؟
صنعتی که به هیچ کسب‌وکار دیگری شبیه نیست و حاشیهٔ سودی بالاتر از گوگل، اپل و آمازون دارد

این روزها میزان کار علمی هر کس با تعداد مقاله‌هایی‌ سنجیده می‌شود که از او به چاپ رسیده است. اما ماجرا همیشه این‌طور نبوده است؛ یعنی ممکن بود سرشناس‌ترین دانشمندان یک رشتهٔ علمی حتی تا بیست ‌سال هیچ چیزی منتشر نکنند و به پیگیری تحقیقاتشان ادامه دهند. اما یک کارآفرین جاه‌طلب و دست‌ودل‌باز این قاعده را به هم زد؛ او شرکتی انتشاراتی تأسیس کرد که مسیر علم را برای همیشه تغییر داد.


گاو و خروس، اثر: دیمین هرست.

فرهنگ تقلب: فریبکاری برزگ
مدرنیسم مبارزه علیه کلیشه‌ها بود، اما خود کلیشه شد
ایده‌ها و هیجانات تقلبی، از کوسۀ نمک‌سود تا موسیقی بی‌صدا، حقیقت و زیبایی را از بین برده‌اند

جان کیج، موسیقی‌دان آمریکایی، قطعۀ بسیار مشهوری دارد که در آن یک پیانیست، دقیقاً به مدت ۴دقیقه و ۳۳ثانیه پشت پیانو می‌نشیند، بدون آنکه دست به چیزی بزند. اگر پیگیرِ هنر مدرن باشید، این قبیل شیرین‌کاری‌ها برایتان ناآشنا نیست. خب، وقتی همۀ منتقدین دارند به‌به و چه‌چه می‌کنند، چه کسی جرئت دارد به این‌جور نوآوری‌ها بتازد؟ احتمالاً راجر اسکروتن. فیلسوفی که هنوز مدافع سرسخت فرهنگ والا و منتقد سرسخت فرهنگِ تقلب و بسیاری از متفکران و هنرمندان معاصر است.


مروری بر اندیشه‌های ساموئل هانتیگتون، پیامبر عصر ترامپ

پیشگوی دوران امروزی
مروری بر اندیشه‌های ساموئل هانتیگتون، پیامبر عصر ترامپ
نوشته‌های این استادِ درگذشتۀ علوم سیاسی هاروارد طلایه‌دار نبردهای سیاسی و فکری آمریکایند

هانتینگتون، استاد علوم سیاسی پرآوازۀ هاروارد، دلدادۀ عظمت آمریکا بود. خود را میهن‌پرست می‌دانست و دربارۀ خطر مهاجران، چندفرهنگ‌گرایی و آرمان‌های لوس لیبرالی هشدار می‌داد. از خیلی جهات او به‌طرز غریبی جنبش ملی‌گرایانۀ سفیدپوستان در ایالات متحده را پیش‌بینی کرده بود و تز برخورد تمدن‌هایش هراس‌های بنیادین آمریکای امروز را نشان می‌داد. بااین‌حال، انصاف نیست، اگر او را کسی شبیه ترامپ بدانیم.


اقتصاد؛ بازی‌ای که در پایان آلمان برنده‌اش می‌شود

سه روایت از کامیابی اقتصاد آلمان
اقتصاد؛ بازی‌ای که در پایان آلمان برنده‌اش می‌شود
چگونه آلمان باز هم، به‌عنوان قدرتی بلامنازع، از میان خاکسترهای جنگ سر بر آورد؟

در روزهای پس از پایان جنگ جهانی دوم که آلمان به ویرانه‌ای تمام‌عیار تبدیل شده بود، کمتر کسی تصور می‌کرد که این کشور چند دهه بعد قدرتمندترین و باثبات‌ترین اقتصاد منطقه را داشته باشد. ولفگانگ اشتریک، با بررسی سه کتاب دربارۀ موفقیت آلمان و نقش این کشور در بحران‌های اروپا، به عوامل ساختاری و تاریخی مهمی می‌پردازد که مسیر آلمان در رسیدن به قدرت و ثبات اقتصادی و سیاسی را هموار کرد.


پیتر دینکلیج در نقش تیریون لنیستر، فیلم «بازی تاج‌وتخت» (Game of Thrones).

میراث تکامل؟
قدکوتاه‌ها همیشه بازنده‌اند، اما چیزی از ارزش‌هایشان کم نمی‌شود
تمام جوامع انسانی گرایش منفی شدیدی نسبت به مردان کوتاه‌قد دارد، اما معلوم نیست چرا

اگر مردی کوتاه قامت هستید، واقعاً کسی نمی‌تواند کاری برایتان بکند. پیش‌داوری‌های عمیقی علیه شما وجود دارد. مردم بدونِ آنکه شناخت چندانی از شما داشته باشند، فکر می‌کنند نازک نارنجی و بی‌عرضه و خجالتی هستید. زن‌های خیلی کمی راضی می‌شوند با شما ازدواج کنند و کارفرماها ترجیح می‌دهند استخدامتان نکنند. تازه هیچ‌کس هم شما را جزء گروه‌های اقلیت نمی‌داند و برایتان حقوق و مزایایی قائل نمی‌شود، چون همه فکر می‌کنند خودتان مقصرید که قدتان کوتاه است.


نویسندۀ «ملت عشق» از کتاب‌های تأثیرگذار زندگی‌اش می‌گوید

کتاب‌هایی برای زمانۀ سیال
نویسندۀ «ملت عشق» از کتاب‌های تأثیرگذار زندگی‌اش می‌گوید
الیف شافاک از کتاب‌هایی می‌گوید که نظرتان را عوض می‌کنند و روح‌تان را التیام می‌دهند

الیف شافاک، نویسندۀ ترک‌تبار، این روزها با کتاب ملت عشق، به نام آشنایی میان خوانندگان فارسی‌زبان تبدیل شده است. شافاک در این مطلب از پنج کتاب سخن می‌گوید که نگاه او را به جهان تغییر داده‌اند و خواندنِ آن‌ها از نظر او در زمانۀ امروز ضروری است. کتاب‌هایی از زیگمونت باومن، نائومی کلاین و دیگران.