آخر اکتبر: رمان‌نویسی در دوران کرونا
ترسناک است، هر گاه که روزنامه را باز می‌کنم انگار لای کتاب خودم را باز کرده‌ام
پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ ۰۸:۰۸
 
اگر نویسنده‌ای، تنها کمی قبل از کرونا، رمانی دربارۀ عالم‌گیرشدن ویروسی کشنده تحویل انتشارات بدهد، بیشتر باید جزو پیشگوها حسابش کرد تا رمان‌نویس‌ها. حتی شاید همه‌چیز بوی توطئه بگیرد. اما لارنس رایت برای نوشتن آخرین رمانش نه از الهام استفاده کرده و نه از اطلاعات سری. او، وقتی می‌خواهد رمان بنویسد، مثل روزنامه‌نگارها دربارۀ موضوع تحقیق می‌کند. رمان اخیر او، «آخر اکتبر»، سرشار از اطلاعات ویروس‌شناسی و تاریخچۀ همه‌گیری‌هاست. او می‌گوید «شما می‌گویید پیشگویی، اما من فقط به پیش‌بینی دانشمندان گوش دادم».
تخمین زمان مطالعه : ۱ دقيقه
 
لارنس رایت.
 

آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از آدریان هورتون که پیش از این با عنوانِ «رمان‌نویسی که، کمی قبل از کرونا، همه‌چیز را پیشگویی کرد» منتشر شده است. نوشتار این نسخۀ صوتی را اینجا بخوانید.

این ویروس جدید ابتدا در شرق آسیا دیده شد. پیش پای بهار، یک بیماری همه‌گیر سراسر جهان را گرفت. در آمریکا، کسب‌وکارها تعطیل شدند، فرودگاه‌ها خالی شدند، اطلاعات نادرست فراگیر شدند. رئیس‌جمهور، که شخصی تفرقه‌انداز و مشغول تخت برنزه‌کننده‌اش در کاخ سفید است، مدام بی‌پایه اطمینان خاطر می‌دهد و از معاون خشکه‌مقدس دروغ‌گویش می‌خواهد این همه‌گیری را مدیریت کند. این می‌تواند خلاصه‌ای از اتفاقات دو ماه گذشته باشد، اما پیرنگ آخر اکتبر، رمان جدید لارنس رایت، که با هیجان بسیار دست‌به‌دست می‌شود، شباهت غریبی به واقعیت دارد: شیوع جهانی یک بیماری مهلک، بی هیچ درمان شناخته‌شده‌ای، در میان سیل اطلاعات در اواخر دهۀ ۲۰۱۰.

فایل صوتی نوشتار «رمان‌نویسی که، کمی قبل از کرونا، همه‌چیز را پیشگویی کرد» را گوش کنید.

کد مطلب: 10050
 


 
نسرين
۱۳۹۹-۱۱-۰۹ ۱۰:۴۳:۳۹
درود
بسيار عجيب و خواندنى هست اين كتاب (8566)
 
نیروانا
۱۳۹۹-۱۱-۲۲ ۲۳:۱۳:۵۱
درود و پاینده باشید
امکان دانلود نسخه صوتی وجود داره یا نه؟؟اگه نه ، چرا؟؟ (8625)