آزمایشگاه طرد
مطالعۀ واکنش‌های انسانی به طردشدن، چه چیزی دربارۀ ما می‌گوید؟
دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ ۰۷:۵۴
 
ما انسان‌ها در یافتن نشانه‌های طرد به‌شدت قدرتمندیم. کوچک‌ترین چیزهایی که بتوانیم آن‌ها را تعبیر به کم‌محلی، بی‌عاطفگی، یا برخورد سرد طرف مقابل کنیم، برایمان دردناک است. فرقی هم نمی‌کند که این طرف مقابل، شریک زندگی‌مان باشد یا دوستی قدیمی یا اصلاً بیگانه‌ای که در خیابان سر صحبت را با او باز کرده‌ایم. اما آزمایش‌های جدید از این هم جلوتر می‌روند: حتی اگر یک شخصیت شبیه‌سازی‌شدۀ کامپیوتری که اصلاً وجود خارجی هم ندارد طردتان کند، باز هم دلتان می‌شکند.
تخمین زمان مطالعه : ۱ دقيقه
 
عکاس: وارن وانگ.
 

آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از آلیسون کینی که پیش از این با عنوانِ «چرا از من خوشش نمی‌آید؟» منتشر شده است. نوشتار این نسخۀ صوتی را اینجا بخوانید.

یک روز بهاری در لانگ آیلند، صدها عکس از مردان مجرد مناسبِ رابطه را به‌دقت روی کامپیوتر بررسی کردم. یکی از آن‌ها موی بلند پرپشت و سیاهی داشت -آرایشگری بود در کُریاتاونِ منهتن- و سگ پاگِ خندانی را در آغوش گرفته بود. آیا از او خوشم آمده؟ امممم... روی به احتمال زیاد بله کلیک کردم. مرد دیگری کارمند بانک بود: قطعاً نه. شرمندۀ کارمندان خدوم بانک. دیگری مرد سی‌وچندساله‌ای بود با چهره‌ای که اجزای خوش‌تراشی داشت و شال چهارخانۀ نارنجی‌رنگی را باحالتی خودمانی دور گردنش بسته بود، شخصی که اسمش را به‌دلیل شباهتش به مک‌کانِهِی جوان، متیو می‌گذارم. لعنتی. قطعاً بله.

فایل صوتی نوشتار «چرا از من خوشش نمی‌آید؟» را گوش کنید.

کد مطلب: 10095
 


 
حسن
United States
۱۳۹۹-۱۱-۲۰ ۰۹:۲۹:۱۹
خیلی ممنونم، بینظیر بود.
من دقیقا با این موضوع درگیرم، ولی کاری گه دارم میکنم تلاشمو میکنم که نزدیک بشم و بگم که لعنتی اینطوری نباید رفتار کنی. (8610)
 
سعید
۱۳۹۹-۱۱-۲۸ ۲۱:۴۲:۲۷
اگر انسان به الله تعالی مهربورزد در نظر پسند و ناپسند دیگران بی معنا می شود. برای الله زندگی کنید تا اسیر خواست و پسند و قضاوت انسانها نمانید‌ به وظایف شرعی خود خوب عمل کنید تا برایتان مهم نباشد دیگران از شما خشتودند یا خیر . در این راه عشق به الله به بندگان خدا اعم از انسان و حیوان و گیاه نیکی کنید اما دل نبندید . (8672)