پنج ایراد صنعت خودیاری
خودیاری بیشترین فایده را برای افرادی دارد که واقعاً نیازی به خودیاری ندارند
جمعه ۶ فروردين ۱۴۰۰ ۱۰:۰۰
 
در دههٔ گذشته، دانشگاهیان بسیاری به نوشتن کتاب‌های خودیاری روی آورده‌اند، اما این کتاب‌ها هنوز هم با مشکل «اعتبار و مقبولیت علمی» روبه‌رو هستند. خودیاری صنعتی چندین میلیارد دلاری است که سودهای کلانی در آن جابه‌جا می‌شود، بنابراین چندان تعجب ندارد که همچنان چرندیات و یافته‌های من‌درآوردی مرشدانی دروغین بر بخش زیادی از این بازار حکم‌فرما باشد. با این شرایط، خوانندگان چطور باید درست را از غلط تشخیص بدهند؟ مارک منسون، نویسندهٔ کتاب پرفروش هنر ظریف بی‌خیالی، راه‌کارهایی پیشنهاد می‌کند.
تخمین زمان مطالعه : ۱ دقيقه
 
 

آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از مارک منسن که پیش از این با عنوانِ «هنر ظریف رهایی از خودیاری» منتشر شده است. نوشتار این نسخۀ صوتی را اینجا بخوانید.

دو نوع از افراد هستند که جذب مطالب خودیاری می‌شوند: کسانی که حس می‌کنند مشکلی اساسی دارند و حاضرند هرکاری بکنند تا این قضیه را بهبود بخشند؛ و کسانی که فکر می‌کنند خودشان از قبل فرد خوبی هستند، اما مشکلات و نقطه‌ضعف‌هایی دارند و می‌خواهند با رفع آن‌ها، افرادی عالی باشند.

این افراد را می‌توانیم «بدبه‌خوب» و «خوب‌به‌عالی» بنامیم. افراد بدبه‌خوب به این دلیل سراغ خودیاری می‌روند که ایراداتی اساسی دارند و می‌خواهند خودشان را بهبود بخشند؛ و افراد خوب‌به‌عالی به این دلیل که فکر می‌کنند خودشان خوب هستند، اما می‌خواهند عالی باشند.

فایل صوتی نوشتار «هنر ظریف رهایی از خودیاری» را گوش کنید.

کد مطلب: 10122
 


 
صفا
۱۴۰۰-۰۲-۰۸ ۱۵:۴۸:۰۹
ممنون
لطفا از موسیقی در متن استفاده نکنید. (9014)