محسن اسلامی
نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
تصویر روی جلد کتاب لویاتان اثر توماس هابز
۲۷ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۱

۵ اثر مهم و کلاسیک در فلسفۀ سیاسی

جاناتان ولف، استاد فلسفۀ یونیورسیتی کالج لندن، پنج کتاب تاثیرگذاری را معرفی می‌کند که فلسفۀ سیاسی را شکل داده‌اند. ولف زمینه‌هایی را می‌کاود که بر کار آن‌ها تأثیر گذاشته و معتقد است فیلسوفانی که دربارۀ تاریخ خودشان و آنچه آن‌ها را به دیدگاه‌های فعلیشان رسانده سخن بگویند به ندرت یافت می‌شوند.

 
پورهوی شکاک در کشتی، اثر پترارکا مایستر، نقاش قرن شانزدهم
۲۶ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰

کانت و شکاکیت

شکاکیت از مهم‌ترین موضوعات فلسفهٔ کانت است. در این میان شکاکیت هیومی و شکاکیت پیرهونی به وضوح سبب نگرانی کانت شده بود. مایکل فوستر، استاد دانشگاه بن، در کتاب «کانت و شکاکیت»، انواع شکاکیت را از نگاه کانت واکاوی می‌کند. آنتونی بروکنر استاد دانشگاه کالیفرنیا کتاب فوستر را نقد و بررسی کرده است.‎

 
فلسفه‌ورزی دربارهٔ تکنولوژی: چرا به خودمان زحمت دهیم؟
۱۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۲

فلسفه‌ورزی دربارهٔ تکنولوژی: چرا به خودمان زحمت دهیم؟

کارل میچام، استاد کالج ماینزِ کلرادو، در مصاحبه با سایت اثیکس از تفاوت نگاه مهندسی و علوم انسانی به تکنولوژی سخن می‌گوید. در حالی که رویکرد مهندسی عموماً تکنولوژی را هستۀ انسان‌بودن می‌داند و مشکلی با گسترش آن ندارد، فلاسفۀ علوم انسانی نوعی مشروعیت کامل برای آن در نظر می‌گیرند ولی می‌گویند «همه چیز ...

 
آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۲

آیا فیلسوفان تحلیلی فریب‌ خورده‌اند؟

تیموتی ویلیامسون، ضمن بررسی کتاب اخیر پیتر آنگر، «ایده‌‌های تهی: نقدی به فلسفۀ تحلیلی»، ایدۀ او را به چالش می‌کشد. آنگر مدعی است فلسفۀ تحلیلی چیزی محصل به ما نمی‌دهد و در واقع تهی است اما ویلیامسون استفادۀ آنگر از تعبیر تهی را صرفاً ترفندی تبلیغاتی می‌داند.

 
پنج کتاب پیشنهادی در اخلاق فناوری و اطلاعات
۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۱

پنج کتاب پیشنهادی در اخلاق فناوری و اطلاعات

افلاطون فیلسوف اطلاعات عالی‌مرتبه‌ای است، بی‌آنکه این تعبیر درکار بوده باشد. کسانی که در افسانۀ غار مقابل دیوار غل و زنجیر شده‌اند، در واقع کسانی‌اند که پای تلویزیون نشسته یا به شبکه‌ای اجتماعی چسبیده‌اند.

 
فلسفه مشتی ایده‌های تهی است
۳۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۲

فلسفه مشتی ایده‌های تهی است

پیتر آنگر معتقد است، فیلسوفان تصور می‌کنند چیزهای جدید و جذابی دربارۀ چگونگی جهان می‌گویند، اما در واقع این‌ها یکسره توهم است. دانشجویان می‌خواهند چیزی دربارۀ سرشت غاییِ واقعیت و نسبت خودشان با آن بیاموزند. اما وقتی فلسفه می‌ورزید، حتی امید هم ندارید که به پاسخی معقول دربارۀ این سوالات نزدیک شوید.