نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
بخش :  
۱۲۳۴
نمایی از فیلم «سوئینی تاد» به کارگردانی تیم برتون. محصول ۲۰۰۷
۲۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۱

وحشت و شوخی

اگرچه خنده حس سبکی و رهایی را در آدمی بر می‌انگیزد و وحشت احساس فشار و سنگینی را اما تجربه نشان داده یک اثر هنری می‌تواند هم زمان هر دو حس را در مخاطب برانگیزد. نوئل کرول تجربیات موفق در این زمینه را بررسی می‌کند.

 
اوا کوچولو و عمو تام (برگرفته از رمان کلبۀ عمو تام). اثر ادوین لانگسدن لانگ
۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۵

هنر، روایت و هیجان

اگرچه در سال‌های اخیر تاکید فراوانی بر تفسیرهای هرمنوتیک از آثار هنری شده است اما به اینکه چگونه هنر و رسانه هیجان‌های مخاطبان را بر می‌انگیزد توجهی نشده است. نوئل کرول تلاش می‌کند با کمک تحقیقات اخیر در روان شناسی و فلسفه این موضوع را بررسی کند.

 
دانشجویان دانشکدۀ ارتباطات و هنر دانشگاه سائوپائولو، پرفورمنسی در اعتراض به مصرف‌گرایی اجرا می‌کنند.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۳

اصول اخلاقی و استعاره‌ها: معنای مصرف

اکثر مطالعات مصرف در دو خصیصه مشترک‌اند؛ آنها تعریفی از مصرف ارایه نمی‌دهند و همچنین ارزش‌های اخلاقی را با مقولۀ مصرف در هم می‌آمیزند. تحقیقات اخیر حیطۀ زبان‌شناسیِ شناختی ابزاری به دست ما می‌دهد تا بفهمیم چرا مقولۀ مصرف تا بدین اندازه مبهم است و چرا مصرف و مسائل اخلاقی ربط وثیقی با یکدیگر دارند.

 
مدرنیته، سکولاریزاسیون و احیای دین
۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

مدرنیته، سکولاریزاسیون و احیای دین

روآ در کتابش با بررسیِ جامعی از سراسر جهان، می‌گوید بنیادگرایی، پدیده‌ای فراگیر در دنیاست و دلیلِ آن، سازگاریِ این نسخۀ دین‌داری، با جهانی‌شدن است. در این پرونده، علاوه‌بر ترجمۀ مقدمۀ کتاب، گزیده‌ای از مطالب قبلی آمده‌است.

 
فلسفۀ تجربی
۱۱ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۴

فلسفۀ تجربی

ادعاهای مربوط به شهود فردی، برای مدت ها، نقشی مهم در مباحث فلسفی داشته است. شاخۀ جدیدِ فلسفۀ تجربی تلاش می‌کند تا این ادعاها را با استفاده از روش‌های سنتیِ علومِ شناختی، آزمایشِ نظام‌مند و تحلیلِ آماری، بررسی کند. هرچند عموماً کشفیاتِ حیرت‌انگیز فیلسوفانِ تجربی مورد قبول است، اما دربارۀ یافته‌هایشان ...

 
نمایی از فیلم سینمایی «بر باد رفته» به کارگردانی ویکتور فلمینگ. محصول ۱۹۳۹
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۸

قصد و هرمنوتیکِ بدگمانی

آیا می توانیم برای فهم یا نقدِ آثار هنری، به قصد و نیت مؤلف آن رجوع کنیم؟ بسیاری از منتقدان معاصر معتقدند چنین کاری بیهوده است. اما قصدگرایی را نباید برنامه‌ای متضاد با نقد معاصر دانست. نوئل کرول در این قسمت، نشان می‌دهد قصدگرایی چطور می‌تواند با نقد معاصر سازگار شود.

 
برخی ملاحظات دربارۀ صورت منطقی
۲۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۸

برخی ملاحظات دربارۀ صورت منطقی

لودویگ ویتگنشتاین در طول دوران حیات فکری‌اش فقط یک مقاله منتشر کرد: «ملاحطاتی دربارۀ صورت منطقی». این مقاله، که در سال ۱۹۲۹منتشر شده است، اولین نشانه‌های گسست ویتگنشتاین از موضع فکری‌اش را در رسالۀ منطقی- فلسفی در خود منعکس کرده است. این مقاله بر اهمیت توجه به جهان به جای تحلیل پیشینی زبان تاکید می‌کند....

 
هنر، قصد و گفت‌وگو
۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۸

هنر، قصد و گفت‌وگو

معمولاً در مواجهه با اثرِ هنری، چه نقاشی یا مجسمه یا دیگر آثار، می‌خواهیم مقصود یا هدفِ هنرمند از خلق آن را دریابیم. اما جالب اینجاست که طیِ پنجاه سال گذشته، استدلال‌های گوناگونی اقامه کرده‌اند تا رابطۀ بینِ قصدِ نویسنده و اثر هنری را انکار کنند. نوئل کرول این استدلال‌ها را بررسی می‌کند.

 
قاضی اولیور وِندِل هولمز، از بنیانگذاران واقعگرایی حقوقی امریکایی
۱۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷

واقع‌گرایی حقوقی آمریکایی

«واقع‌گرایی حقوقی امریکایی» جنبشی روشنفکری است که اوایل قرن نوزدهم توسط اساتید حقوق دانشگاه و وکلا بنیان نهاده شد. بحث اصلی واقع‌گرایان پاسخ به این سوال است که قاضی در استنباط احکام تحت تاثیر واقعیت امور است یا قواعد حقوقی؟ برایان لیتر، استاد حقوق دانشگاه شیکاگو، «واقع‌گرایی حقوقی امریکایی» را بررسی ...

 
بازگشایی اولین پارلمان استرالیا، اثر تام رابرتز، ۱۹۰۳
۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۴

اثبات‌گرایی حقوقی

«اثبات‌گراییِ حقوقی»، یکی از دو سنتِ بزرگِ فلسفۀ حقوق است. اثبات‌گرایان حقوقی در دو اندیشه هم‌نظرند: اول، هرآنچه در جامعه‌ای به مثابۀ قانون باشد، واقعیتی اجتماعی یا عرفی است و دوم اینکه هیچ ارتباطِ ضروری بینِ قانون و اخلاق وجود ندارد. جالس کُلمن و برایان لِیتِر آرای حقوق‌دانان برجستۀ این زمینه را بررسی ...

 
تعریف تکنولوژی و علوم مهندسی
۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۲

تعریف تکنولوژی و علوم مهندسی

تعریف موضوعات مختلف، از چالشی‌ترین مباحث فلسفه است. دشواری تعریف گاه ناشی از اختلافات بنیادین مکاتب فلسفی است و گاه ناشی از ترجمه. در این مقاله پس از بررسی سیر تاریخی تعاریف تکنولوژی و کاربردهای متنوع آن، به نفع تمایزاتی استدلال خواهد شد که کاربرد رایج در زبان و پدیده‌های جهان واقعی را بازتاب می‌دهند....

 
تفسیر، تاریخ، و روایت
۱۷ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۷

تفسیر، تاریخ، و روایت

برخی دانشمندان فلسفۀ تاریخ ادعا می‌کنند تفسیرهای تاریخی تخیلی هستند، چراکه در قالب روایت‌ها نقل می‌شوند. هایدن وایت، تاریخ‌دان امریکایی، گفتمان تاریخی را با تفسیر و تفسیر تاریخی را با روایی‌کردن شناسایی می‌کند. نوئل کرول استدلال‌های وایت را نقد و بررسی می‌کند.

 
تکنولوژی به منزلۀ مفهوم
۲ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱

تکنولوژی به منزلۀ مفهوم

ژاک الول، فیلسوف فرانسوی، معتقد است تکنولوژی به‌منزلۀ مفهوم ما را قادر می‌سازد که مجموعه‌ای از پدیدارها را درک کنیم، پدیدار‌هایی که ناپیدا هستند، حتی جاییکه تکنولوژی‌ها آشکار و ادراک‌پذیرند.

 
نمایی از فیلم «مظنونین همیشگی»
۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۷

دربارۀ نسبت روایی

اگرچه مفهوم روایت به طور مکرر در بسیاری از بحث‌ها در دانشگاه مطرح می‌شود، اغلب تعریف نمی‌شود. هدف این مقاله بسط‌دادنِ توصیفی از مفهوم متدوال ما از روایت بر اساس یکی از مؤلفه‌های اساسی آن است.

 
روایت‌های تاریخی و فلسفۀ هنر
۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۰

روایت‌های تاریخی و فلسفۀ هنر

هنگامی که اثری هنری به مردم ارایه می‌شود و انتظارات آن‌ها را از هنر برآورده نمی‌کند، مسالۀ سوال از چیستی هنر مطرح می‌شود. اینکه آیا این اثر هنری است؟ چگونه باید با این سوال مواجه شد؟ آیا قرار دادن اثر در بستر تاریخ این مشکل را حل خواهد کرد؟

 
دیدگاه‌هایی متعارض دربارۀ تکنولوژی
۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۰

دیدگاه‌هایی متعارض دربارۀ تکنولوژی

خوش‌بینان به تکنولوژی آن را از نظر ارزشی بی‌طرف‌ می‌دانند و معتقدند ماییم که به هنگام تصمیم‌گیری دراین‌باره که چه تکنولوژی‌ای و چگونه به کار گرفته شود، ارزش‌هایمان را تحمیل می‌کنیم، اما کسانی هستند که معتقدند ما در برابر تکنولوژیِ فراگیری که به نحوی کنایه‌آمیز خودمان آن را ساخته‌ایم، ناتوانیم و در واقع ...

 
اقتصاد کلان رفتاری و رفتار کلان اقتصادی
۲۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۲

اقتصاد کلان رفتاری و رفتار کلان اقتصادی

جرج آکرلوف، استاد اقتصاد دانشگاه برکلی، آسیب‌هایی که ممکن است در شرایط تفاوت و ناهمسانی اطلاعات خریداران و فروشندگان وجود داشته باشد را بررسی می‌کند.

 
پیِر بوردیو
۲۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۱۸

پژوهش بوردیو در زمینۀ ادبیات؛ زمینه‎ها، سهم‌ها و نگرش‌ها

معرفت‌شناسی همواره امری ترکیبی است: یعنی پیش‌فرض‌ها و هستۀ اصلی آن، بوسیله تهدیدهای علمی عمدۀ زمانه، تعیّن می‌یابد، همین مسآله دلیل گرایش بوردیو به هنر و ادبیات است.

 
کمدیِ سیاه استنلی کوبریک با نام دکتر استرِینجلاو حول محور یک خطای اخلاقی پرداخته شده است.
۱۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۶

مدیریت و اخلاقِ فضیلت

اخلاق فضیلت، مستلزم نوعی التزام اخلاقی به پاره‌ای ارزش‌های خاص است که اغلب فرازمانی و فرافرهنگی هستند.دموکراسی در صورت همراه شدن با اخلاق فضیلت به بهترین شکل تحقق پیدا خواهد کرد.

 
شناسایی هنر
۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۴

شناسایی هنر

هنر نه از طریق تعاریف بلکه از طریق روایت‌ها شناسایی می‌شود. مقالۀ حاضر تلاشی است برای توضیح رویکرد روایی.

 
۱۲۳۴