پادکست

متاورس چیست؟

نسخۀ صوتی پروندۀ بیست‌ودومین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان

متاورس چیست؟

مارک زاکربرگ در یکی از همایش‌های فیسبوک در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که این شرکت نام خود را به «متا» تغییر خواهد داد و، به کمک برنامه‌های فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ، در آینده بر روی ساخت متاورس تمرکز خواهد کرد. البته واقعاً هنوز کسی نمی‌داند که متاورس دقیقاً چگونه خواهد بود، اما برخی معتقدند که آغاز عصر متاورس پایان عصر اینترنت است. در پروندۀ «متاورس چیست؟»، کوشیده‌ایم راهی پیدا کنیم برای تصور گوشه‌ای از اتفاقاتی که ممکن است در جهان متاورسی آینده پدید آید.


► برای گوش دادن به مطالب زیر کافی است روی عنوان هر مطلب کلیک کنید:


پروندۀ متاورس چیست؟

مارک در متاورس
مدیرعامل فیسبوک از علت تبدیل‌شدن شبکۀ اجتماعی‌اش به «شرکت متاورس» می‌گوید

متاورس چیست؟ و چه کسی قرار است آن را بسازد؟
نبرد برای ساخت متاورس جنگی بر سر تاج و تخت است

چرا فیس‌بوک می‌خواهد در متاورس زندگی کنیم؟
 مارک زاکربرگ رؤیاهای بزرگی برای متاورس دارد

دلیل اصلی تغییر نام فیسبوک
مارک زاکربرگ می‌خواهد قهرمان متاورس باشد، زیرا خودش هم می‌داند که فیسبوک ملال‌انگیز است

من ۲۷ سال پیش یک متاورس ساختم؛ متاورس آن موقع افتضاح بود، الان هم افتضاح است

پیش به‌سوی متاورس
محل تلاقی رمزارزها، بازی‌ها و سرمایه‌داری

می‌خواهم دخترم در متاورسی بهتر زندگی کند
متاورس می‌تواند دنیای زیبایی باشد، اما اگر مهار نشود، واقعیت را بیش‌ازپیش پاره‌پاره خواهد کرد


•••

بیست و دومین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان با حمایت هلدینگ فناپ منتشر شده است. زمستان سال ۱۳۸۴ مدیران گروه مالی پاسارگاد با پیشینه مدیریتی در صنعت بانکداری ایران و درک نیاز به راهکارهای بانکی بومی ایرانی، به جمعی از جوان‌های بهره‌مند از دانش، تجربه و انگیزه، اعتماد کردند و شرکت «فناپ» تأسيس شد. با سرمایه‌گذاری در شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آريان (فناپ)، پس از طراحی و پیاده‌سازی محصولات و خدماتی برای پاسخ به نیازهای بانکی، در ادامه راه‌کارهای جامع در زمینه‌های دیگری مانند بیمه‌گری، پردازش تراکنش‌های مالی، بورس، حمل‌و‌نقل هوشمند، مخابرات، تلویزیون اینترنتی و نیز راه‌کاری‌های جامع سازمانی و صنعتی و بسیاری دیگر از پروژه‌های فناورانه، در این شرکت تولد یافتند. توان فناورانه، تداوم توسعه، بهره‌گیری از نوآوری و پیوستن دانش‌آموختگان خوش‌فکر کشور به فناپ، دست‌یابی به موفقیت‌های چشمگیر را در مدت کوتاهی رقم زد. به خدمت گرفتن فناوری برای فراهم آوردن شرایط زندگی بهتر و خلق مزیت گروهی، دغدغه سازمانی این هلدینگ خوشنام در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است. فناپ در هم‌فکری‌های منجر به تولد سند راهبردی ۵ ساله اخیر خود، هدف دستیابی به درآمدی معادل ۱% تولید ناخالص داخلی کشور را دارد. شرکت‌ها، کسب‌وکارها و محصول‌های این هلدینگ، در ۴ حوزه‌ فناوری‌های سبک زندگی، فناوری‌های صنعتی، فناوری‌های مالی و فناوری‌های ارتباطی در قالب FANAP LIFT نظم یافته‌اند. امید است با بهره‌گیری از توان‌مندی مردمان این سرزمین و لطف خداوند، فناپ یکی از نقش‌آفرین‌های کلیدی اقتصاد دیجیتال و تحقق بخش شعار «سکوی خلق آینده» باشد.

•••

پروندۀ «متاورس چیست؟» اولین بار در بیست‌ودومین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان منتشر شده است و شامل ۷ مطلب می‌شود. نسخۀ صوتی همۀ مطالب این پرونده را اکنون می‌توانید دریافت کنید؛ برای گوش دادن به این مطالب کافی است روی عنوان هر مطلب کلیک کنید. برای خرید نسخۀ کاغذی این فصلنامه، به فروشگاه اینترنتی ترجمان مراجعه کنید. آنجا می‌توانید فهرست کامل عناوین هر شماره را ببینید و فصلنامه‌ها را به‌صورت تکی یا دورۀ کامل، همراه با تخفیف،خریداری کنید.

► برای خرید یا مشاهدۀ محصولات روی هر کدام از لینک‌های زیر کلیک کنید:

خرید بیست‌ودومین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان
خرید دورۀ کامل فصلنامۀ ترجمان، شماره ۱ تا ۲۲
مشاهدۀ و خریداری سایر محصولات انتشارات ترجمان


فصلنامۀ ترجمان چیست، چه محتوایی دارد، و چرا بهتر است اشتراک سالانۀ آن را بخرید؟
فصلنامۀ ترجمان شامل ترجمۀ تازه‌ترین حرف‌های دنیای علم و فلسفه، تاریخ و سیاست، اقتصاد و جامعه و ادبیات و هنر است که از بیش از ۱۰۰ منبع معتبر و به‌روز انتخاب می‌شوند. مجلات و وب‌سایت‌هایی نظیر نیویورک تایمز، گاردین، آتلانتیک و نیویورکر در زمرۀ این منابع‌اند. مطالب فصلنامه در ۴ بخش نوشتار، گفت‌وگو، بررسی کتاب، و پروندۀ ویژه قرار می‌گیرند. در پرونده‌های فصلنامۀ ترجمان تاکنون به موضوعاتی نظیر «اهمال‌کاری»، «تنهایی»، «مینیمالیسم»، «فقر و نابرابری»، «فرزندآوری» و نظایر آن پرداخته‌ایم. مطالب ابتدا در فصلنامه منتشر می‌شوند و سپس بخشی از آن‌ها به‌مرور در شبکه‌های اجتماعی و سایت قرار می‌گیرند، بنابراین یکی از مزیت‌های خرید فصلنامه دسترسی سریع‌تر به مطالب است.
فصلنامۀ ترجمان در کتاب‌فروشی‌ها، دکه‌های روزنامه‌فروشی و فروشگاه اینترنتی ترجمان به‌صورت تک شماره به‌ فروش می‌رسد اما شما می‌توانید با خرید اشتراک سالانۀ فصلنامۀ ترجمان (شامل ۴ شماره)، علاوه بر بهره‌مندی از تخفیف نقدی، از مزایای دیگری مانند ارسال رایگان، دریافت کتاب الکترونیک به‌عنوان هدیه و دریافت کدهای تخفیف در طول سال برخوردار شوید. فصلنامه برای مشترکان زودتر از توزیع عمومی ارسال می‌شود و در صورتی‌که فصلنامه آسیب ببیند بدون هیچ شرط یا هزینۀ اضافی آن را تعویض خواهیم کرد. ضمناً هر وقت بخواهید می‌توانید اشتراکتان را لغو کنید و مابقی مبلغ پرداختی را دریافت کنید.

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

مرتبط

نسخۀ صوتی: میزان سخاوت شما ربط دارد به خیابانی که دارید در آن قدم می‌زنید

نسخۀ صوتی: میزان سخاوت شما ربط دارد به خیابانی که دارید در آن قدم می‌زنید

محیط اطراف بیش از آنچه تصور می‌کنیم بر واکنش‌های ذهنی ما اثر می‌گذارد

نسخۀ صوتی: آمريکا تنها وقتی شکست می‌خورد که از جنگ دست بکشد

نسخۀ صوتی: آمريکا تنها وقتی شکست می‌خورد که از جنگ دست بکشد

اگر نمی‌توانید در جنگی پیروز شوید، می‌توانید معنی پیروزی را تغییر دهید

نسخۀ صوتی: من راز درمان سرطان را به تو خواهم گفت

نسخۀ صوتی: من راز درمان سرطان را به تو خواهم گفت

حدوداً بیست سال از تشخیص بیماری‌ام می‌گذرد، و من چیزهای بسیار زیادی آموخته‌ام

نسخۀ صوتی: بر من خرده نگیرید: از آدم‌هایی که سرشان توی گوشی است وحشت می‌کنم

نسخۀ صوتی: بر من خرده نگیرید: از آدم‌هایی که سرشان توی گوشی است وحشت می‌کنم

شاید بتوانیم با چیزهای جدید سازگار شویم، اما چیزهای قدیمی را چطور فراموش کنیم؟

خبرنامه را از دست ندهید

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0