پادکست

نسخهٔ صوتی: روان‌شناسان به قدرت می‌رسند

بعد از ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱، انجمن روان‌شناسی امریکا به‌اسم مبارزه با تروریسم به ارتش نزدیک شد

نسخهٔ صوتی: روان‌شناسان به قدرت می‌رسند

در سال‌های اخیر روان‌شناسان دارند جایگاه معلمان اخلاق را اشغال می‌کنند. آن‌ها با تکنیک‌های رفتاری عجیب‌وغریبشان تعیین می‌کنند چه کارهایی خوب است و چه کارهایی ناپسند. اما روان‌شناسان شایستگی این جایگاه را ندارند و بهترین دلیل آن، کارنامۀ سیاه آنان در اختراع و آموزش روش‌های مختلف شکنجه به ارتش امریکا بوده است. تحقیقات نشان می‌دهد این همکاری میلیون‌ها دلار سود برای این روان‌شناسان به ارمغان آورده است.

آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از تسمین شاو که پیش از این با عنوانِ «روان‌شناسان به قدرت می‌رسند»، منتشر شده است. نوشتار این نسخه صوتی را در اینجا بخوانید.

در دهۀ ۱۹۶۰ سلیگمن نظریۀ «درماندگی آموخته‌شده» را ابداع کرد. این نظریه بعدها پایۀ جنبش فراگیر «مثبت‌گرایی» در روان‌شناسی شد. او دریافت که اگر به سگ‌ها شوک‌های مداوم و ناگریز وارد شود، می‌توان وضعیت انفعال را در آن‌ها تحریک کرد. این اساس نظریه‌ای شد که طبق آن، انسان‌ها در مواجهه با وقایع کنترل‌ناپذیر، دچار اختلال در انگیزه، احساس و یادگیری می‌شوند. این حالت شبیه به نوعی وضعیت درماندگی است. سلیگمن و دیگر پژوهشگران، این نظریه را دربارۀ افسردگی و البته مشکلاتی اجتماعی‌ نظیر «موقعیت‌های شناختی درماندگی» در امریکایی‌آسیایی‌ها و نیز «ناامیدی» در میان امریکایی‌های سیاه‌پوست به‌کار گرفتند. اما سویۀ تاریک این نظریه در شکنجه‌های سیا و وزارت دفاع آشکار شد.

فایل صوتی نوشتار «روان‌شناسان به قدرت می‌رسند» را گوش کنید.

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

ایمان

۰۱:۰۸ ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
0

باز تمام‌ کاز کوزه ها سر امریکا شکست و لیبرالیسم رو پای بنیادگرایی دینی قربانی کردید ؟

حمزه

۱۱:۰۸ ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
0

با تشکر از ترجمه ی روان و همچنین صدای شیوای راوی, خواهشی که دارم اینه که ای کاش برای عزیزانی که به خواندن متون دلبستگی دارن, نسخه مکتوب هم گذاشته بشه. با تشکر.

sardabir

۱۱:۰۸ ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
0

سلام. نسخه مکتوب قبلا منتشر شده است. لینک مستقیم به نسخه مکتوب در ابتدای متن موجود است. همچنین میتوانید با جستجوی عنوان مطلب به نسخه مکتوب دسترسی پیدا کنید.

۰۹:۰۸ ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
0

ببخشید امکانش نیست که لینک منبع هم گذاشته بشه تا به متن اصلی هم دسترسی داشته باشیم؟ گفتن منبع در فایل صوتی اونم به صورت کلی کافی نیست

sardabir

۰۹:۰۸ ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
0

منبع اصلی در نسخه مکتوب که قبلا منتشر شده ذکر شده است. اگر از نسخه دسکتاپ سایت استفاده کنید در ابتدای مطلب لینک مستقیم به منبع اصلی موجود است.

مرتبط

نسخۀ صوتی: لعنتی‌های متحد، انجمن حلقۀ دود

نسخۀ صوتی: لعنتی‌های متحد، انجمن حلقۀ دود

ترک‌کردن سیگار یک چیز است و تبدیل‌شدن به سیگاریِ سابق چیزی دیگر

نسخۀ صوتی: خانمان‌سوزترین اعتیادی که می‌شناسیم «فساد» است

نسخۀ صوتی: خانمان‌سوزترین اعتیادی که می‌شناسیم «فساد» است

فساد یک بحرانِ واقعاً جهانی است و اعتیاد به ثروت که عامل اصلی آن است از دیدِ عموم پنهان مانده است

خبرنامه را از دست ندهید

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0