پادکست

نسخۀ صوتی: زندگی حیوانی شما به پایان رسیده است

رندل کوون نابغه‌ای است که می‌خواهد مهم‌ترین رخداد از زمان تکامل «انسان هوشمند» تاکنون را رقم بزند

نسخۀ صوتی: زندگی حیوانی شما به پایان رسیده است

شهرهایی که ابررایانه‌های هوشمند آن‌ها را کنترل می‌کنند، رهایی از بند تن و میل به جاودانگی؛ این‌ها دیگر صرفاً موضوع خیال‌پردازی در رمان‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی نیست، چون دانشمندانی در کالیفرنیا و حامیان میلیاردر آن‌ها بر این باورند که تکنولوژی لازم برای تداوم حیات، با آپلودکردن ذهن به‌نحوی که بتواند جدا از بدن وجود داشته باشد، فقط تا چند سال دیگر واقعیت خواهد یافت. البته در این آرزوی رهایی از صورت انسانی، به‌طرزی تناقض‌آمیز و آشکار، چیزی انسانی وجود دارد.

آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از مارک اُکانل که پیش از این با عنوانِ «زندگی حیوانی شما به پایان رسیده است» منتشر شده است. نوشتار این نسخۀ صوتی را در اینجا بخوانید.

روی میز جراحی دراز کشیده‌اید، درحالی‌که کاملاً هشیار هستید، اما صرف‌نظر از این، نه چیزی را حس می‌کنید و نه می‌توانید حرکت کنید. یک ماشین انسان‌نما در کنار شما حاضر می‌شود، و با رعایت تشریفات به وظیفۀ خود تن در می‌دهد. ماشین با سلسله حرکاتی چابک و سریع، یک قطعۀ بزرگِ استخوان را از پشت جمجمۀ شما بر می‌دارد، قبل از آنکه با احتیاط انگشتانش را، که به ظرافت و نازکی پاهای عنکبوت هستند، بر روی سطح چسبناک مغز شما بگذارد. شاید شما در این نقطه نسبت به این روش احساس تردید و بدگمانی کنید. اگر می‌توانید، آن‌ها را کنار بگذارید.

فایل صوتی نوشتار «زندگی حیوانی شما به پایان رسیده است» را گوش کنید.

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

صمد چینی فروشان

۰۵:۰۱ ۱۳۹۷/۰۱/۱۷
0

بسیار تکان دهنده به لحاظ موضوع و زیبا و دقیق به لحاظ اجرا و لحن و موسیقی گفتار که کار فهم موضوعی چنان فانتزی و باور نکردنی را برای هر شنونده ای ممکن می سازد. طوری که لازم نیست حتمن متخصص علوم رسانه ای باشی تا چند وچون جهان ترسیم شده در آن را درک و فهم کنی.گرچه پایان بندی زیبای متن مرا لحظه ای به تردید افکند اما گمان می کنم حجم عظیم و رو به تزاید زشتی ها و تیرگی های جاری در مناسبات انسان معاصر بر کره ی زمین موضوع طرح شده در این مقال را ناگزیر و حتی مطلوب خواهد ساخت. درود بر شما

مرتبط

نسخۀ صوتی: لعنتی‌های متحد، انجمن حلقۀ دود

نسخۀ صوتی: لعنتی‌های متحد، انجمن حلقۀ دود

ترک‌کردن سیگار یک چیز است و تبدیل‌شدن به سیگاریِ سابق چیزی دیگر

نسخۀ صوتی: خانمان‌سوزترین اعتیادی که می‌شناسیم «فساد» است

نسخۀ صوتی: خانمان‌سوزترین اعتیادی که می‌شناسیم «فساد» است

فساد یک بحرانِ واقعاً جهانی است و اعتیاد به ثروت که عامل اصلی آن است از دیدِ عموم پنهان مانده است

خبرنامه را از دست ندهید

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0