پادکست

نسخۀ صوتی: قدکوتاه‌ها همیشه بازنده‌اند، اما چیزی از ارزش‌هایشان کم نمی‌شود

تمام جوامع انسانی گرایش منفی شدیدی نسبت به مردان کوتاه‌قد دارد، اما معلوم نیست چرا

نسخۀ صوتی: قدکوتاه‌ها همیشه بازنده‌اند، اما چیزی از ارزش‌هایشان کم نمی‌شود پیتر دینکلیج در نقش تیریون لنیستر، فیلم «بازی تاج‌وتخت» (Game of Thrones).

اگر مردی کوتاه قامت هستید، واقعاً کسی نمی‌تواند کاری برایتان بکند. پیش‌داوری‌های عمیقی علیه شما وجود دارد. مردم بدونِ آنکه شناخت چندانی از شما داشته باشند، فکر می‌کنند نازک نارنجی و بی‌عرضه و خجالتی هستید. زن‌های خیلی کمی راضی می‌شوند با شما ازدواج کنند و کارفرماها ترجیح می‌دهند استخدامتان نکنند. تازه هیچ‌کس هم شما را جزء گروه‌های اقلیت نمی‌داند و برایتان حقوق و مزایایی قائل نمی‌شود، چون همه فکر می‌کنند خودتان مقصرید که قدتان کوتاه است.

آنچه در این نوبت گوش می‌کنید نسخهٔ صوتی نوشتاری است از جاناتان راچ که پیش از این با عنوانِ «قدکوتاه‌ها همیشه بازنده‌اند، اما چیزی از ارزش‌هایشان کم نمی‌شود» منتشر شده است. نوشتار این نسخۀ صوتی را اینجا بخوانید.

ایدئال غربی برای مردان حدود ۱۸۷ سانتیمتر به نظر می‌رسد (و آهسته، همزمان با افزایش میانگین قد، در حال رشد است). بالاتر از این حد، مزایای قد اضافه را به تدریج کاهش می‌دهد، هرچند مردان خیلی بلندقد به جز اینکه سرشان به چارچوب‌ها بخورد، با مشکل خاص دیگری روبه‌رو نیستند. مردانی که قد متوسط دارند هم اوضاعشان بد نیست (هرچند آن‌ها معمولاً می‌گویند که دوست داشتند قدشان بلندتر بود، همانطور که زنان همیشه می‌خواهند لاغرتر باشند). کسانی که در این میان رنج می‌برند، مردانی هستند که قدشان به شکل قابل‌توجهی کوتاه است: مثلاً ۱۶۸ سانتیمتر یا کمتر. این افراد در دنیای مردان هیچ وجهه‌ای ندارند. ارتباط میان قد و جایگاه حتی در خود زبان هم نهادینه شده است: مردان محترم دارای جایگاهی «بلند» هستند و دیگران «به چشم بزرگی» به آن‌ها می‌نگرند: این‌ها از قضا کاملاً ظاهربینانه است.

فایل صوتی نوشتار «قدکوتاه‌ها همیشه بازنده‌اند، اما چیزی از ارزش‌هایشان کم نمی‌شود» را گوش کنید.

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

ریحانه

۱۱:۰۸ ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
0

من دوسالی میشه سایت شمارو دنبال میکنم و باید بگم مطالبتون عالی و ترجمه هم به جز چند استثناء خیلی خوب بوده فقط فکر میکنم در این یکی دو هفته مطالبون کم و از نظر محتوایی کیفیتش پایین اومده و البته میزان فایل های صوتی زیاد شده که این به نظرم مطلوب خوانندگانی که منتظر مطالب جدیدن نیست بازهم تشکربخاطر زحمات فراوان

sardabir

۱۱:۰۸ ۱۳۹۷/۰۸/۰۳
0

سلام، ممنون از لطف شما. ترجمان هر روز یک مطلب جدید و هر هفته دو نسخۀ صوتی منتشر می‌کند و تغییری در انتشار مطالب رخ نداده.

مرتبط

نسخۀ صوتی: آیا نشان‌دادن کارهای خوب را همیشه باید به حساب ریاکاری گذاشت؟

نسخۀ صوتی: آیا نشان‌دادن کارهای خوب را همیشه باید به حساب ریاکاری گذاشت؟

فضیلت‌نمایان همواره متهم می‌شوند به ریاکاری، حتی اگر صادق باشند

نسخۀ صوتی: چرا هیچکس به هیچ نصیحتی گوش نمی‌دهد؟

نسخۀ صوتی: چرا هیچکس به هیچ نصیحتی گوش نمی‌دهد؟

نصیحت‌ می‌خواهد در تماسی کوتاه، تغییری بزرگ در ما به وجود بیاورد، اما چنین تغییراتی افسانه‌اند

نسخۀ صوتی: با خیال راحت نقاشی‌های فرزندتان را دور بیندازید

نسخۀ صوتی: با خیال راحت نقاشی‌های فرزندتان را دور بیندازید

عمر کودکی کوتاه است. اشکالی ندارد اگر عمر نقاشی‌های بچه‌ها هم کوتاه باشد

خبرنامه را از دست ندهید