نوشتار

دلیل پیروزی ترامپ مرگ آمریکای سفیدپوست است

اقبال مردم به ترامپ عمیقاً منبعث از احساس ترس و خشم است؛ احساساتی که بطور بالقوه کشنده هستند

دلیل پیروزی ترامپ مرگ آمریکای سفیدپوست است چه چیزی مردان آمریکایی سفیدپوست، میانسال و کم‌سواد را می‌کشد؟ نوآم چامسکی پاسخ می‌دهد: احساس یأس و ناامیدی، و این همان احساسی است که ممکن است انگیزۀ اصلی محبوبیت ترامپ باشد.

سیاستمدارانِ آمریکایی از افزایش میزان محبوبیت ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز جمهوریخواهان متحیر شده‌اند. میلیونر لاف‌زن و عوام‌فریبْ برندۀ آراء سه ایالت از چهار ایالت مهم شده است و در نظرسنجی‌های سراسر کشور و همچنین سایر کارزارهای رقابتی پیشتاز است. نوآم چامسکی می‌گوید بخشی از اقبال مردم به ترامپ عمیقاً منبعث از احساس ترس و خشم است؛ احساساتی که بطور بالقوه کشنده هستند.

مت فرنر

مت فرنر

خبرنگارِ هافینگتون‌پُست در حوزۀ سیاست

Huffpost

Trump Is Winning Because White America I

مت فرنر، هافینگتون‌پُست — نوآم چامسکی، محقق بنام و استاد بازنشستۀ دانشگاه ام‌آی‌تی، معتقد است ظهور دونالد ترامپ در سپهر سیاسی آمریکا ریشه‌های عمیقی در احساس ترس و ناامیدی دارد؛ احساساتی که می‌تواند شاخصی هشداردهنده در رابطه با نرخ مرگ‌ومیر نسلی از سفیدپوستان کم سواد باشد.

چامسکی در مصاحبه‌ای با هافینگتون‌پست می‌گوید: «ترامپ، به وضوح، به احساسات عمیقی همچون خشم، ترس، ناامیدی و سرخوردگی تمسک می‌جوید. احساساتی موجود در میان آن دسته از مردم که شاهد افزایش نرخ مرگ‌ومیر هستند، البته نه مرگ‌ومیر ناشی از جنگ یا بلایای طبیعی».

سیاستمدارانِ آمریکایی از افزایش میزان محبوبیت ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان متحیر شده‌اند. میلیونر لاف‌زن و عوام‌فریبْ برندۀ آرای سه ایالت (نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای جنوبی) از چهار ایالت مهم شده است و در نظرسنجی‌های سراسر کشور و همچنین سایر کارزارهای رقابتی پیشتاز است. اکنون به نظر می‌رسد او مترصد این است که در هفته‌های آتی با توسل به نفرت‌پراکنی و سخنان گزنده علیه زنان، اهالی آمریکای لاتین، مسلمانان و دیگر اقلیت‌ها یکه‌تاز رقابت‌های انتخاباتی شود.

گروه کثیری از مردانِ سفیدپوستِ کم‌سواد و برآمده از طبقۀ کارگر موجبات پیشتازی ترامپ را فراهم کرده‌اند. بسیاری می‌گویند غول تجاری [ترامپ] در حال سرمایه‌گذاری بر روی ترس مردم نسبت به افول نفوذ سفیدپوستان آمریکاست، اما چامسکی معتقد است دغدغه‌های هویتی بیشتری ممکن است در این بازی وجود داشته باشد.

به‌طور کلی، امید به زندگی تدریجاً در طول زمان افزایش پیدا کرده است. بسیاری از مردم در سرتاسر دنیا به مدد پیشرفت‌های علم پزشکی و مراقبت‌های درمانی عمرشان افزایش یافته است. البته استثنائاتی نیز وجود دارد- همچون مرگ‌ومیرهای ناشی از بلایای طبیعی و یا جنگ‌ها. اما چامسکی می‌گوید آنچه اکنون در آمریکا در حال وقوع است «کاملاً متفاوت» است.

متوسط امید به زندگی آمریکایی‌ها علیرغم برخورداری از ثروتی هنگفت و مدرن‌ترین سیستم‌های مراقبت درمانی و دارویی پایین‌تر از سایر کشورهاست. در حالی‌که متوسط امید به زندگی در سال‌های اخیر افزایش یافته است، اما منافع به‌طورِ مساوی توزیع نشده است. آمریکایی‌های ثروتمند بیشتر زندگی می‌کنند، درحالی‌که فقرا عمرهای کوتاه‌تری دارند.

بسیاری از مطالعات اخیر نشان داده‌اند که مردان سفیدپوستِ کم‌سواد و میانسال امریکایی مشخصاً امید به زندگی کمتری دارند و این بخش از جمعیت زودتر می‌میرند در حالی که دیگر آمریکاییان (از سایر نژادها، گروه‌های قومی و دیگر سن‌و سال‌ها) نسبت به گذشه بیشتر عمر می‌کنند.

تحقیقات آشکار کرده است که نرخ فرایندۀ مرگ‌ومیر در میان این گروه از مردم به‌خاطر بیماری‌های شایعی همچون دیابت و بیمارهای قلبی و عروقی نیست، بلکه خودکشی‌های متداول، بیماری‌های کبدی ناشی از مصرف بی‌رویۀ الکل، هروئین و مواد افیونی علت عمدۀ این مرگ‌ومیرها است.

چامسکی می‌گوید «جنگ و بلایای طبیعی» علت مرگ‌ومیر این گروه از جمعیت نیست. «به نظر می‌رسد سیاست‌های اعمال‌شده بر این نسل از مردم است که آن‌ها را ناامید، خشمگین و سرخورده کرده است. این سیاست‌ها علت رفتار خودویرانگر آن‌هاست». چامسکی می‌گوید این بهترین تبیینی است که می‌توان از علت جذابیت ترامپ ارائه کرد.

چامسکی در مصاحبه‌ای با آلترنت فقر و فلاکتی را که بسیاری از آمریکایی‌ها از آن رنج می‌برند با شرایطی مردم در دوران رکود بزرگ مقایسه می‌کند.

«مقایسۀ شرایط امروز با دهۀ سی میلادی، دهه‌ای که من به خاطر سن‌وسالم آن را به‌خوبی به یاد می‌آورم، بسیار جالب است. اگر منصفانه قضاوت بکنیم فقر و رنج در آن دوران بسیار بیشتر بود. اما در آن دوران حتی در میان طبقۀ کارگر و قشر بی‌کار و فقیر نیز حس امید وجود داشت. چیزی که امروزه فقدان آن حس می‌شود».

چامسکی حس امید در دوران رکود بزرگ را به رشد جنبش کارگری و وجود سازمان‌های سیاسی خارج از جریان اصلی منتسب می‌کند.

هرچند، امروزه، حال‌وروز آمریکایی‌های که با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند کاملاً متفاوت است. چامسکی می‌گوید آن‌ها غرق در ناامیدی، سرخوردگی و خشم‌اند – البته این احساسات خیلی نهادهایی را که عوامل فروپاشی جهان و زندگی آن‌هاست نشانه نمی‌گیرد، بلکه بیشتر علیه کسانی است که خود قربانیان مفلوک این شرایط‌اند. نشانه‌های آشنایی وجود دارد؛ نشانه‌هایی که ما را یاد برخی خاطرات از ظهور فاشیسم اروپایی می‌اندازد.


فصلنامۀ ترجمان چیست، چه محتوایی دارد، و چرا بهتر است اشتراک سالانۀ آن را بخرید؟
فصلنامۀ ترجمان شامل ترجمۀ تازه‌ترین حرف‌های دنیای علم و فلسفه، تاریخ و سیاست، اقتصاد و جامعه و ادبیات و هنر است که از بیش از ۱۰۰ منبع معتبر و به‌روز انتخاب می‌شوند. مجلات و وب‌سایت‌هایی نظیر نیویورک تایمز، گاردین، آتلانتیک و نیویورکر در زمرۀ این منابع‌اند. مطالب فصلنامه در ۴ بخش نوشتار، گفت‌وگو، بررسی کتاب، و پروندۀ ویژه قرار می‌گیرند. در پرونده‌های فصلنامۀ ترجمان تاکنون به موضوعاتی نظیر «اهمال‌کاری»، «تنهایی»، «مینیمالیسم»، «فقر و نابرابری»، «فرزندآوری» و نظایر آن پرداخته‌ایم. مطالب ابتدا در فصلنامه منتشر می‌شوند و سپس بخشی از آن‌ها به‌مرور در شبکه‌های اجتماعی و سایت قرار می‌گیرند، بنابراین یکی از مزیت‌های خرید فصلنامه دسترسی سریع‌تر به مطالب است.

فصلنامۀ ترجمان در کتاب‌فروشی‌ها، دکه‌های روزنامه‌فروشی و فروشگاه اینترنتی ترجمان به‌صورت تک شماره به‌ فروش می‌رسد اما شما می‌توانید با خرید اشتراک سالانۀ فصلنامۀ ترجمان (شامل ۴ شماره)، علاوه بر بهره‌مندی از تخفیف نقدی، از مزایای دیگری مانند ارسال رایگان، دریافت کتاب الکترونیک به‌عنوان هدیه و دریافت کدهای تخفیف در طول سال برخوردار شوید. فصلنامه برای مشترکان زودتر از توزیع عمومی ارسال می‌شود و در صورتی‌که فصلنامه آسیب ببیند بدون هیچ شرط یا هزینۀ اضافی آن را تعویض خواهیم کرد. ضمناً هر وقت بخواهید می‌توانید اشتراکتان را لغو کنید و مابقی مبلغ پرداختی را دریافت کنید.

این مطلب را مت فرنر نوشته و در تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۱۶ با عنوان DONALD TRUMP IS WINNING BECAUSE WHITE AMERICA IS DYING در وب‌سایت هافینگتون‌پُست منتشر شده است و برای نخستین‌بار در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ با عنوان «چگونه غول‌های فناوری «روایت» را از ما دزدیدند؟» و با ترجمۀ مهدی ذوالقدری در وب‌سایت ترجمان علوم انسانی منتشر شده است.

مت فرنر (Matt Ferner) مدرک لیسانس انگلیسی را از دانشگاه کلرادو بولدر و مدرک MFA در حورۀ فیلم و فیلمنامه نویسی را از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرده است. نزدیک به یک دهه به عنوان خبرنگار برای هافینگتون‌پُست در مورد سیاست، پلیس، بحران حبس و خشونت اسلحه مطلب نوشته است.

مرتبط

راست‌های افراطی کيستند؟ چه می‌گويند؟ و چه اهميتی دارند؟

راست‌های افراطی کيستند؟ چه می‌گويند؟ و چه اهميتی دارند؟

راست‌افراطی: جست‌وجویی تباه در جهانی ویران‌شده

چطور اینستاگرام به معبد فرقه‌ها تبدیل شد؟

چطور اینستاگرام به معبد فرقه‌ها تبدیل شد؟

فرقه‌ها از تنهایی بیرونمان می‌آورند و تنهاترمان می‌کنند

آنتونی اتکینسون: میراثی برای ساختن دنیایی برابرتر

آنتونی اتکینسون: میراثی برای ساختن دنیایی برابرتر

تاریخ مطالعات فقر و نابرابری در قرن گذشته با تلاش‌های این اقتصاددان بریتانیایی درهم‌آمیخته است

چگونه مصرف کالاها می‌تواند از آدم‌ها دیو یا فرشته بسازد؟

چگونه مصرف کالاها می‌تواند از آدم‌ها دیو یا فرشته بسازد؟

کالاهایی که در فروشگاه چیده می‌شود ممکن است محصول کار کودکان یا بیگاری کارگران باشد

خبرنامه را از دست ندهید

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

حسین

۱۲:۱۲ ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
0

مقاله بسیار زیبایی بود. بینهایت ممنون

حسین

۱۲:۱۲ ۱۳۹۴/۱۲/۱۱
0

مقاله بسیار زیبایی بود. بینهایت ممنون

گردآوری و تدوین لارنس ام. هینمن

ترجمه میثم غلامی و همکاران

امیلی تامس

ترجمه ایمان خدافرد

سافی باکال

ترجمه مینا مزرعه فراهانی

لیا اوپی

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

دیوید گرِیبر

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

جو موران

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

لی برِیوِر

ترجمه مهدی کیانی

آلبرتو منگوئل

ترجمه عرفان قادری

گروهی از نویسندگان

ترجمه به سرپرستی حامد قدیری و هومن محمدقربانیان

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0