گزارش

گزیده‌های ترجمان در سال ۱۳۹۴؛ بررسی کتاب

دست‌چینی متنوع از بهترین مطالب منتشرشده در سال ۱۳۹۴

گزیده‌های ترجمان در سال ۱۳۹۴؛ بررسی کتاب

کتاب‌هایی که در این مجموعه بررسی شده است: «محدودیت‌های نقد» نوشتۀ ریتا فِلسکی؛ «چرا سکولاریست نیستم» نوشتۀ ویلیام کانلی؛ «پایان جهان مدرن» نوشتۀ رومانو گواردینی؛ «مواخذۀ گرسنگی» نوشتۀ دیوید ریف؛ نگاهی به نمایشنامه‌های کمدیِ نیکولو ماکیاوللی؛ «آشپزخانۀ آماده به رزم» نوشتۀ آناستاسیا مارکس دِسالسدو و چند کتاب دیگر.

آیا دورانِ پسانقد فرارسیده است؟
قبلاً منتقد بازجوی متن بود. اما جدیداً منتقد ترجیح می‌دهد بازجویی را رها کند و برای قربانیان دل بسوزاند. هر کس متنی را بر اساس رویکردی نقد کند، خود موضوعِ دورِ بعدیِ نقد می‌شود. برای رهایی از این چرخه باید مفهومِ رایج «نقد» تغییر کند.


چرا من سکولاریست نیستم
گرچه سکولاریسم فضایی برای رشد رواداری می‌خواهد، در عمل صداهای زیادی را بیرون می‌کند. این نوع طرد‌کردنِ صداها، خصوصاً صداهای دینی، محیطی آکنده از دشمنی به وجود می‌آورد؛ محیطی که فرد دیندار احساس انزجار از قلمروِ عمومیِ سکولار می‌کند.


رومانو گواردینی و از هم گسیختگی فرهنگ غرب
گواردینی فیلسوف آلمانی، معتقد است تاثیرات سیاسی و معنوی مدرنیته ناشی از تبدیل امپراطوری مقدس مسیحی به حکومت سکولار است. به عقیدۀ وی سکولاریسم زمانی نیرویی پیش‌رو شد که روشنگری دوره‌بندی تاریخ را با نوعی خودپرستی سامان داد.


ماکیاوللیِ طنزپرداز
نیکولو ماکیاوللی که امروزه نمونه‌ای از حیله و مکر در سیاست شناخته می‌شود، چند کمدی نوشته است. کریستوفر سِلِنزا با نگاه به مشهورترین کمدی ماکیاوللی، موندراگولا، نشان می‌دهد که از مطالعۀ این متن برای شناخت انسان و جهان امروز چه به‌دست می‌آید.


قحطی‌های امپریالیستی، گرسنگی‌های سوسیالیستی
طبق اجماعِ متخصصان توسعه، سال‌های ابتدایی قرن ۲۱ سال‌های پایان فقر شدید است. اما دیوید ریف در مواخذۀ گرسنگی، نشان می‌دهد این اجماع صرفاً رویکردی ایدئولوژیک به مسائل است که علل فقر را ساده‌سازی می‌کند. جان گری، مواخذۀ گرسنگی را بررسی می‌کند.


ارتش آمریکا در جستجوی چی‌توز
یک روز وقتی آناستازیا دسالسدو به ظرفِ غذای مدرسۀ دخترش نگاه کرد، دید همۀ موادِ غذایی‌ او، به نوعی محصولِ پروژه‌های ارتش برای تأمین غذای سربازان در جنگ است. با خودش فکر کرد: انگار همۀ ما داریم مثلِ سربازها غذا می‌خوریم. اما چطور به اینجا رسیده‌ایم؟


ساخت‌وپاختِ پول‌دارها
نشان دادن آینده در زبان امروزی ممکن است خیانت به آن باشد. تری ایگلتون با نگاهی به کتاب اتوپیای توماس مور موضوع اندیشه‌ورزیِ دربارۀ آینده را بررسی می‌کند و نتیجه می‌گیرد که جهان ما با رویاپردازانی اداره می‌شود که خود را واقع‌گرا می‌خوانند.


چند دقیقه این ماشین تبلیغات را خاموش کنید
کتاب تحسین‌شده و پرفروشِ متیو کرافورد، جهان فراتر از ذهن شما، خیلی‌ها را واداشته تا چیزی دربارۀ آن بنویسند.جورج سایلابا می‌گوید برای کرافورد، هجومِ بی‌وقفۀ تبلیغات، مثلِ آلودگیِ زیست‌محیطی است و مبارزه با آن، اقدامی جدی و جمعی طلب می‌کند.


درسگفتارهای نیچه دربارۀ آموزش عالی
نیچه در ۱۸۷۲ پنج سخنرانی دربارۀ آموزش عالی ایراد کرد. او به دانشگاهِ مدرن تاخت و گفت که تشویقِ فردیت در دانشگاه‌ها «نشانه‌ای از بربریت» است و باعث نابودی روحِ آموزش آزاد می‌شود. گویی وضعِ دانشگاه‌ها بی‌شباهت به امروز نبوده است.


عشق چطور بر ازدواج پیروز گشت؟
ازدواج طی قرن‌ها متحول شده است. استفانی کونتز در تاریخچۀ ازدواج روند پیشرفت نهادی را بررسی می‌کند که همیشه یا از آن بدگویی شده یا آرمانی‌ تلقی‌ شده است. او می‌گوید «ازدواج مبتنی بر عشق» رد پایش را در قرن هجده‌ام میلادی پیدا می‌کند.

مرتبط

اگر در فضای مجازی به من حمله کردند، بگذارید زنده به گورم کنند

اگر در فضای مجازی به من حمله کردند، بگذارید زنده به گورم کنند

آیا دوستانمان باید از ما در برابر حملات مجازی دفاع کنند؟

خانمان‌سوزترین اعتیادی که می‌شناسیم «فساد» است

خانمان‌سوزترین اعتیادی که می‌شناسیم «فساد» است

فساد یک بحرانِ واقعاً جهانی است و اعتیاد به ثروت که عامل اصلی آن است از دیدِ عموم پنهان مانده است

چطور کارل يونگ سر از ترانه‌های بی‌تی‌اس درآورد؟

چطور کارل يونگ سر از ترانه‌های بی‌تی‌اس درآورد؟

گروه کی‌پاپ بی‌تی‌اس، ترانه‌های آلبوم مشهور «نقشۀ روح: پرسونا» را ملهم از ایده‌های کارل یونگ طراحی کرده است

خبرنامه را از دست ندهید

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

دوراندیشی

استیون جانسون

ترجمه نجمه رمضانی

مدرسۀ خلاق

کن رابینسون, لو آرونیکا

ترجمه شمس‌الدین میرابوطالبی

مسافر، بُرج، کِرم

آلبرتو منگوئل

ترجمه عرفان قادری