گزارش

گزیده‌های ترجمان در سال ۱۳۹۴؛ بررسی کتاب

دست‌چینی متنوع از بهترین مطالب منتشرشده در سال ۱۳۹۴

گزیده‌های ترجمان در سال ۱۳۹۴؛ بررسی کتاب

کتاب‌هایی که در این مجموعه بررسی شده است: «محدودیت‌های نقد» نوشتۀ ریتا فِلسکی؛ «چرا سکولاریست نیستم» نوشتۀ ویلیام کانلی؛ «پایان جهان مدرن» نوشتۀ رومانو گواردینی؛ «مواخذۀ گرسنگی» نوشتۀ دیوید ریف؛ نگاهی به نمایشنامه‌های کمدیِ نیکولو ماکیاوللی؛ «آشپزخانۀ آماده به رزم» نوشتۀ آناستاسیا مارکس دِسالسدو و چند کتاب دیگر.

آیا دورانِ پسانقد فرارسیده است؟
قبلاً منتقد بازجوی متن بود. اما جدیداً منتقد ترجیح می‌دهد بازجویی را رها کند و برای قربانیان دل بسوزاند. هر کس متنی را بر اساس رویکردی نقد کند، خود موضوعِ دورِ بعدیِ نقد می‌شود. برای رهایی از این چرخه باید مفهومِ رایج «نقد» تغییر کند.


چرا من سکولاریست نیستم
گرچه سکولاریسم فضایی برای رشد رواداری می‌خواهد، در عمل صداهای زیادی را بیرون می‌کند. این نوع طرد‌کردنِ صداها، خصوصاً صداهای دینی، محیطی آکنده از دشمنی به وجود می‌آورد؛ محیطی که فرد دیندار احساس انزجار از قلمروِ عمومیِ سکولار می‌کند.


رومانو گواردینی و از هم گسیختگی فرهنگ غرب
گواردینی فیلسوف آلمانی، معتقد است تاثیرات سیاسی و معنوی مدرنیته ناشی از تبدیل امپراطوری مقدس مسیحی به حکومت سکولار است. به عقیدۀ وی سکولاریسم زمانی نیرویی پیش‌رو شد که روشنگری دوره‌بندی تاریخ را با نوعی خودپرستی سامان داد.


ماکیاوللیِ طنزپرداز
نیکولو ماکیاوللی که امروزه نمونه‌ای از حیله و مکر در سیاست شناخته می‌شود، چند کمدی نوشته است. کریستوفر سِلِنزا با نگاه به مشهورترین کمدی ماکیاوللی، موندراگولا، نشان می‌دهد که از مطالعۀ این متن برای شناخت انسان و جهان امروز چه به‌دست می‌آید.


قحطی‌های امپریالیستی، گرسنگی‌های سوسیالیستی
طبق اجماعِ متخصصان توسعه، سال‌های ابتدایی قرن ۲۱ سال‌های پایان فقر شدید است. اما دیوید ریف در مواخذۀ گرسنگی، نشان می‌دهد این اجماع صرفاً رویکردی ایدئولوژیک به مسائل است که علل فقر را ساده‌سازی می‌کند. جان گری، مواخذۀ گرسنگی را بررسی می‌کند.


ارتش آمریکا در جستجوی چی‌توز
یک روز وقتی آناستازیا دسالسدو به ظرفِ غذای مدرسۀ دخترش نگاه کرد، دید همۀ موادِ غذایی‌ او، به نوعی محصولِ پروژه‌های ارتش برای تأمین غذای سربازان در جنگ است. با خودش فکر کرد: انگار همۀ ما داریم مثلِ سربازها غذا می‌خوریم. اما چطور به اینجا رسیده‌ایم؟


ساخت‌وپاختِ پول‌دارها
نشان دادن آینده در زبان امروزی ممکن است خیانت به آن باشد. تری ایگلتون با نگاهی به کتاب اتوپیای توماس مور موضوع اندیشه‌ورزیِ دربارۀ آینده را بررسی می‌کند و نتیجه می‌گیرد که جهان ما با رویاپردازانی اداره می‌شود که خود را واقع‌گرا می‌خوانند.


چند دقیقه این ماشین تبلیغات را خاموش کنید
کتاب تحسین‌شده و پرفروشِ متیو کرافورد، جهان فراتر از ذهن شما، خیلی‌ها را واداشته تا چیزی دربارۀ آن بنویسند.جورج سایلابا می‌گوید برای کرافورد، هجومِ بی‌وقفۀ تبلیغات، مثلِ آلودگیِ زیست‌محیطی است و مبارزه با آن، اقدامی جدی و جمعی طلب می‌کند.


درسگفتارهای نیچه دربارۀ آموزش عالی
نیچه در ۱۸۷۲ پنج سخنرانی دربارۀ آموزش عالی ایراد کرد. او به دانشگاهِ مدرن تاخت و گفت که تشویقِ فردیت در دانشگاه‌ها «نشانه‌ای از بربریت» است و باعث نابودی روحِ آموزش آزاد می‌شود. گویی وضعِ دانشگاه‌ها بی‌شباهت به امروز نبوده است.


عشق چطور بر ازدواج پیروز گشت؟
ازدواج طی قرن‌ها متحول شده است. استفانی کونتز در تاریخچۀ ازدواج روند پیشرفت نهادی را بررسی می‌کند که همیشه یا از آن بدگویی شده یا آرمانی‌ تلقی‌ شده است. او می‌گوید «ازدواج مبتنی بر عشق» رد پایش را در قرن هجده‌ام میلادی پیدا می‌کند.

مرتبط

چرا دیگر به اعداد و ارقام اعتماد نداریم؟

چرا دیگر به اعداد و ارقام اعتماد نداریم؟

اگر مردم درمورد اعداد و ارقامتان بحث کنند، شما برنده هستید

گذشت تلاشی است برای ساختن آینده‌ای متفاوت

گذشت تلاشی است برای ساختن آینده‌ای متفاوت

ما زمانی از خیر چیزی می‌گذریم که خودمان را قادر به تغییر می‌دانیم، اما زمانی تسلیم می‌شویم که باور داریم تغییرکردنی نیستیم

من کیستم، جز آنچه در حافظه‌ام دارم؟

من کیستم، جز آنچه در حافظه‌ام دارم؟

ما از ابتلا به فراموشی می‌ترسیم، اما شاید به‌یادآوردن همه‌چیز هم به همان اندازه مصیبت‌بار باشد

تولید پسماند کمتر وظیفهٔ کیست؟ مردم یا دولت‌ها؟

تولید پسماند کمتر وظیفهٔ کیست؟ مردم یا دولت‌ها؟

با اینکه اقدامات فردی مؤثرند، باید به فکر راهکارهای کلان‌تر هم بود

خبرنامه را از دست ندهید

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

گردآوری و تدوین لارنس ام. هینمن

ترجمه میثم غلامی و همکاران

امیلی تامس

ترجمه ایمان خدافرد

سافی باکال

ترجمه مینا مزرعه فراهانی

لیا اوپی

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

دیوید گرِیبر

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

جو موران

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

لی برِیوِر

ترجمه مهدی کیانی

آلبرتو منگوئل

ترجمه عرفان قادری

گروهی از نویسندگان

ترجمه به سرپرستی حامد قدیری و هومن محمدقربانیان

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0