گزارش

گزیده‌های ترجمان در سال ۱۳۹۴؛ تاریخ

دست‌چینی متنوع از بهترین مطالب منتشرشده در سال ۱۳۹۴

گزیده‌های ترجمان در سال ۱۳۹۴؛ تاریخ

بررسی کتاب «تاریخِ فکریِ آدم‌خواری»؛ نوشتاری دربارۀ علت اهمیت لباس زنان برای امپراتوری‌ها؛ راه آهن چگونه شهر مدرن را به وجود آورد؟ نوشتۀ تونی جات؛ جایگاه شِکر در تاریخ جهان مدرن نوشتۀ سارا هیل استاد مردم‌شناسی دانشگاه وسترن میشیگان؛ خصوصی‌سازی جنگ: بازگشت مزدوران نظامی نوشتۀ شون مک‌فیت؛ نوشتار هیروشیما را به یاد آور به قلم هنری ژیرو و مطالبی دیگر را در این ویژه‌نامه خواهید خواند.

چه می‌شد اگر…؟
چه می‌شد اگر هیتلر جنگ جهانی را به راه نمی‌انداخت؟ یا اگر ژاپن امریکا را اشغال می‌کرد؟ خلافِ واقع‌ْها، هم همدم نویسندگان داستان‌های علمی‌تخیلی‌اند و هم همراهِ میهمانی‌روهای وراج. اما اگر سنجیده طرح شوند درس‌های مهمی دربارۀ تاریخ به ما می‌دهند.


آدمیانی که آدم می‌خورَند
آدم‌خواری چه مشکلی دارد؟ گویا فقط تهوع‌آور است. این‌روزها آدم‌خوارها بیشتر بیمارِ روانی تلقی می‌شوند تا مجرم، و این نشانه‌ای است که آدم‌خواری امروز چندان برای ما مسئله نیست. اما در تاریخِ مدرنیته، آدم‌خوار محلِ نزاع‌های فراوان دربارۀ نوعِ انسان بوده است.


انسان‌ها چگونه در سراسر زمین پراکنده شدند؟
علم باستان‌شناسی در آستانۀ انقلابی بزرگ است. پنج سال پیش، فناوری‌های جدید امکانِ مطالعۀ دی‌ان‌ای اجساد پیشاتاریخی را ممکن کردند. داده‌های به دست آمده از این مطالعات، خبر از تغییر تصوراتمان دربارۀ جهان پیشاتاریخ می‌دهد.


رخت‌ها و خنجرها
میسیونرهای انگلیسی از لباسِ هندیِ ساری تنفر داشتند، و حالا هم فمینیست‌های آمریکایی بُرقع را تحریم می‌کنند. چرا لباس زنان و نجات زنان بومی این‌قدر برای امپراتوری‌ها اهمیت دارد؟
 


هیروشیما را به یاد آور
هفتادسال از بمباران اتمی هیروشیما گذشت. ترکیبی از مطالعات علمی، محاسبات استراتژیک و خشونت نظامی دست‌اندر کار این فاجعه بود. اما آیا ما نیز در برابر آن مسئولیتی داریم؟ نویسندۀ این یادداشت کوبنده، به ما گوشزد می‌کند که «بله».


راه آهن چگونه شهر مدرن را به وجود آورد؟
راه‌آهن بیش از هر نهاد اجتماعی دیگری، نمایندۀ تجدد است. هیچ نوآوری تکنولوژیک دیگری نتوانسته به اندازۀ اختراع و به‌کارگیری راه‌آهن موجب تغییر شود. کاری که خطوط آهن کردند فراتر از تسهیل مسافرت بود. آن‌ها نحوۀ نگرش و تصورمان از دنیا را دگرگون کردند.


جایگاه شِکر در تاریخ جهان مدرن
پیش از آنکه تاریخِ فرهنگی فراگیر شود، سیدنی مینتز، استادِ دانشگاه ییل، کتابی نوشته بود به اسم شیرینی و قدرت. کتابی ژرف که با روایتِ سرگذشتِ شکر در جهان سرمایه‌داری، قربانیانِ تاریخ را به قهرمانانِ آن تبدیل کرده بود.


تاریخ مغفول ساعت‌ها و تقویم‌ها
زمان همیشه حاصل تخیل انسان و منبعی برای قدرت سیاسی بوده است. زمان‌سنجی در قرن ۱۹، در اکثر مناطق امری گیج‌کننده بود. پیشینه اصلاحات زمانی، ما را قادر می‌کند تا در لحظه‌ای که مسحور تغییر تکنولوژیک می‌شویم، عمیق‌تر دربارۀ آن فکر کنیم.


خصوصی‌سازی جنگ: بازگشت مزدوران نظامی
گرچه امروزه، مزدوران نظامی یادآور قتل و غارت هستند؛ اما همیشه اینچنین نبوده است. از زمانی که ارتش‌های ملّی به‌عنوان ابزار اصلیِ جنگاوری، جایگزین جنگجویان خصوصی شدند، دو قرن می‌گذرد. حال، ارتش‌های خصوصی دوباره به عرصه برگشته‌اند.


نژادپرستی ذاتی نیست
فرانسیسکو بتنکورت استادِ کالج لندن، معتقد است نژادپرستی یک ویژگی ذاتی نیست. او می‌گوید اگر فقط متعصب باشید، نژادپرست نیستید. نژادپرستی تعصب همراه با عمل تبعیض‌آمیز است. او ۵ کتاب الهام‌بخش در این زمینه را معرفی می‌کند.

مرتبط

همه ناراضی‌اند؛ اما آیا این خشم عمومی منجر به بهبود وضع جامعه خواهد شد؟

همه ناراضی‌اند؛ اما آیا این خشم عمومی منجر به بهبود وضع جامعه خواهد شد؟

بدبینی و اظهار شدید نارضایتی به معیاری برای زندگی اخلاقی تبدیل شده است

«فرهنگ یادآوری»چطور آلمان را در صهیونیسم غرق کرد؟

«فرهنگ یادآوری»چطور آلمان را در صهیونیسم غرق کرد؟

آلمانی‌ها خودشان را مسئول تکرار نشدن هولوکاست می‌دانستند، اما نظام سیاسی آلمان حالا مسئول دفاع از اسرائیل شده است

خبرنامه را از دست ندهید

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

گردآوری و تدوین لارنس ام. هینمن

ترجمه میثم غلامی و همکاران

امیلی تامس

ترجمه ایمان خدافرد

سافی باکال

ترجمه مینا مزرعه فراهانی

لیا اوپی

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

دیوید گرِیبر

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

جو موران

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

لی برِیوِر

ترجمه مهدی کیانی

آلبرتو منگوئل

ترجمه عرفان قادری

گروهی از نویسندگان

ترجمه به سرپرستی حامد قدیری و هومن محمدقربانیان

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0