اخبار

شمارۀ نوزدهم فصلنامۀ ترجمان با پرونده‌ای دربارۀ نابرابری و فقر منتشر شد

نابرابری شاخ‌و دُم ندارد؛ یادداشت‌هایی دربارۀ فقر در دنیایی که هر روز نابرابرتر می‌شود

شمارۀ نوزدهم فصلنامۀ ترجمان با پرونده‌ای دربارۀ نابرابری و فقر منتشر شد

دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم چگونه جایی است؟ در طول تاریخ، پاسخ‌هایی که به این پرسش داده‌ایم غالباً محدود به اوضاع و احوال خاص خودمان بوده است؛ بسته به اینکه در کدام خانواده متولد شده‌ایم و در چه فرهنگی پرورش یافته‌ایم، تصویر ما از دنیا نیز به نحوی متفاوت شکل گرفته است. اما امروزه فرصتی برای ما انسان‌ها پدید آمده است تا تصویری جامع از این دنیا داشته باشیم. آمارها، روایت‌ها، گزارش‌ها و پژوهش‌ها امکان آن را فراهم کرده‌اند که هر روز چیزهای بیشتری از زندگی مردمان دیگر نقاط جهان بدانیم. نتایج تحقیقات سال‌های اخیر به‌شکل جالب‌توجهی به هم شبیه‌اند: دنیای امروز ما، پیش از هر چیز، دنیایی است نابرابر

آنتونی اتکینسون: میراثی برای ساختن دنیایی برابرتر

5 دقیقه

ترجمان علوم انسانی — نوزدهمین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان علوم انسانی، نوبت تابستان ۱۴۰۰، در ۳۰۴ صفحه منتشر شد. «خنیاگر، رسانۀ یادگیری موسیقی» حامی انتشار این شماره از فصلنامه بوده است. شمارۀ ۱۹ فصلنامۀ ترجمان، همچون فصل‌های گذشته، ابتدا برای مشترکان ارسال شد و از امروز در کتاب‌فروشی‌ها و روزنامه‌فروشی‌های سراسر کشور با قیمت ۷۰هزار تومان در دسترس خوانندگان خواهد بود. پیشنهاد ما برای خواندن فصلنامه خرید اشتراک از فروشگاه اینترنتی ترجمان است. شما می‌توانید چهار شمارۀ فصلنامه را با ۴۱٪ تخفیف بخرید. شماره‌های پیشین فصلنامه نیز بر روی فروشگاه اینترنتی موجود است. شمارۀ نوزدهم فصلنامۀ ترجمان شامل آثاری است از: کازوئو ایشی‌گورو، آدام گرنت، استیون شیپین، مارگارت آتوود، اگنس دیتون، جیل لپور، آلن لوینوویتز و دیگران.

فقر، در دنیایی که هر روز نابرابرتر می‌شود
هنوز که هنوز است، حتی در سطح متخصصان، بسیارند کسانی که فقر و نابرابری را مسئلۀ محوریِ جوامع انسانی نمی‌دانند. ثروتمندان و سیاست‌مدارانی که گلوگاه‌های اقتصادی و سیاسی را در کنترل خود دارند و قدرت‌های رسانه‌ای عظیم از آن‌ها حمایت می‌کنند نیز در همین مسیرِ انکار و تردید گام برمی‌دارند. در این هیاهوی ادعاها، دشوار می‌توان راست را از دروغ بازشناخت و بین سیاست‌گذاری مؤثر و نمایش‌های ظاهری تفاوت قائل شد. فقر موضوعی چندوجهی و پیچیده‌ است. نه به‌سادگی می‌توان تعریفش کرد، نه به‌آسانی قابل اندازه‌گیری است و نه راه‌حل‌های دم‌دستی و کوتاه‌مدت دارد. درواقع، پدیده‌هایی مثل فقر و نابرابری آن‌قدر کلان و دامنه‌دارند که فراموش‌کردنشان راحت‌تر از مقابله با آن‌هاست. به‌علاوه، چون نمی‌توان مقصرِ واحدی را در شکل‌گیری این بحران‌ها پیدا کرد، طفره‌رفتن از قبول مسئولیت و انداختنِ تقصیر بر گردن دیگران ساده‌تر از برنامه‌ریزی برای تغییرِ مسیر و جبران خسارات است. دقیقاً در چنین موقعیت‌های مبهم و خطیری است که نقش تحقیقات علمی و پژوهشگرانی که تلاش می‌کنند ابعاد گوناگون بحران‌های بزرگ را ترسیم کنند اهمیت می‌یابد. پروندۀ شمارۀ نوزدهم فصلنامۀ ترجمان دربارۀ پدیدۀ نابرابری است و پیامدهای فقر را در دنیای که هر روز نابرابرتر می‌شود، بررسی می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر دربارۀ پروندۀ این شماره، می‌توانید سرمقالۀ آن را که با عنوان «آنتونی اتکینسون: میراثی برای ساختن دنیایی برابرتر» منتشر شده است، مطالعه کنید.

برای خواندن فصلنامۀ ترجمان، اشتراک بخرید
شما می‌توانید شمارۀ نوزدهم فصلنامۀ ترجمان علوم انسانی را از فروشگاه اینترنتی ترجمان، روزنامه‌فروشی‌ها و کتاب‌‌فروشی‌های سراسر کشور بخرید. البته خرید اشتراک سالانه همچنان بهترین پیشنهاد برای خرید فصلنامه است، زیرا با خرید آن بیش از ۴۰درصد تخفیف خواهید گرفت. در طرح اشتراک، هزینه‌ای اضافی برای ارسال فصلنامه‌ها پرداخت نمی‌کنید (این روزها هم، پیش از اینکه فصلنامه‌ها را بسته‌بندی کنیم و تحویل پست بدهیم، با دقت، آن‌ها را ضدعفونی می‌کنیم). خوانندگانی که شمارۀ نوزدهم نخستین شمارۀ اشتراک آن‌ها باشد، علاوه بر فصلنامه دو کتاب الکترونیکی از کتاب‌های انتشارات ترجمان به دلخواه خودشان از طاقچه دریافت خواهند کرد. با خرید اشتراک، هم در زمان و هزینۀ رفت‌وآمد صرفه‌جویی می‌کنید و هم اینکه، هر وقت بخواهید، می‌توانید اشتراکتان را لغو کنید. علاوه‌برآن، فصلنامه‌ها، پیش از اینکه به‌صورت عمومی توزیع شوند، ابتدا به دست شما می‌رسد. شاید مهم‌تر از همۀ این‌ها حمایت از انتشار منظم فصلنامۀ ترجمان باشد. به‌رغم آسیب گسترده‌ای که کووید۱۹ به کسب‌وکارها و اقتصاد حوزۀ نشر زد، حمایت مشترکین به ترجمان کمک کرد تا بدون وقفه به کار خود ادامه دهد. همچنین اگر آرشیو فصلنامه‌تان ناقص است و احیاناً شماره‌ای بوده که تهیه نکرده‌اید، آن‌ها را هم از صفحۀ فصلنامه‌ها در فروشگاه اینترنتی ترجمان می‌توانید خریداری کنید.

حامی شوید
انتشارات ترجمان برای شماره‌های آیندۀ فصلنامه حامی مالی می‌پذیرد. انتشار فصلنامۀ ترجمان هزینه‌های متعددی شامل تولید محتوا، چاپ و توزیع دارد. شما می‌توانید با تأمین بخشی از این هزینه‌ها، به تداوم فعالیت ما یاری رسانید و از مزایای حامیان ترجمان برخوردار شوید. ترجمان درقبال همکاری با حامی مالی لوگوی حامی مالی را در صفحۀ شناسنامۀ فصلنامه درج می‌کند، در فصلنامه صفحاتی برای تبلیغ حامی در نظر می‌گیرد، در صفحۀ اینستاگرام و کانال تلگرام تبلیغات حامی را منتشر می‌کند و برخی مزایای دیگر. برای اطلاع از مزایای حمایت از فصلنامۀ ترجمان به ایمیل info@tajomaan.com پیام بفرستید یا با ما تماس بگیرید.

تهیۀ نسخۀ الکترونیکی
خوانندگانی که مایل‌اند نسخۀ پی‌دی‌اف و رنگیِ فصلنامه را تهیه کنند، می‌توانند آن را به‌زودی از برنامک‌های طاقچه و‌ فیدیبو خریداری کنند. همچنین، نسخۀ الکترونیک شماره‌های پیشین فصلنامۀ ترجمان نیز در این دو برنامک موجود است.

اطلاعات بیشتر
برای دریافت اطلاعات کامل‌تر و آگاهی از نام و نشانی عرضه‌کنندگان فصلنامه در شهرهای مختلف با ما و همکارانمان تماس بگیرید.

• مؤسسۀ ترجمان: ۶۶۹۲۹۵۹۳-۰۲۱
• شرکت پخش ققنوس: ۶۶۴۰۸۶۴۰-۰۲۱
• شرکت نشرگستر امروز: ۵۴۰۸۱۰۰۰-۰۲۱

► برای خرید اینترنتی به tarjomaan.shop مراجعه یا روی این لینک کلیک کنید.

خبرنامه را از دست ندهید

نظرات

برای درج نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

گردآوری و تدوین لارنس ام. هینمن

ترجمه میثم غلامی و همکاران

امیلی تامس

ترجمه ایمان خدافرد

سافی باکال

ترجمه مینا مزرعه فراهانی

لیا اوپی

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

دیوید گرِیبر

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

جو موران

ترجمه علیرضا شفیعی نسب

لی برِیوِر

ترجمه مهدی کیانی

آلبرتو منگوئل

ترجمه عرفان قادری

گروهی از نویسندگان

ترجمه به سرپرستی حامد قدیری و هومن محمدقربانیان

d

خرید اشتراک چهار شمارۀ مجلۀ ترجمان

تخفیف+ارسال رایگان+چهار کتاب الکترونیک رایگان (کلیک کنید)

آیا می خواهید از جدیدترین مطالب ترجمان آگاه شوید؟

بله فعلا خیر 0